Poniżej znajdziecie przygotowaną przez nas listę najczęściej zadawanych pytań odnośnie fotelików Takata oraz dotyczących ich technologii.
Na co należy zwrócić uwagę przy użytkowaniu fotelika dziecięcego?
- Fotelik powinien być sprawdzony i spełniać normę UNECE R129/00 (i-Size) lub UNECE R44/04. Foteliki dziecięce sprawdzone zgodnie z aktualną normą można rozpoznać po dopuszczeniu w formie pomarańczowej naklejki umieszczonej na foteliku.
- Fotelik dziecięcy lub niemowlęcy musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Foteliki dziecięce TAKATA są dostępne we wszystkich klasach wagowych, wzrostowych i wiekowych
- Twoje dziecko powinno wygodnie siedzieć w foteliku i dobrze się w nim czuć. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie próbowało odpiąć pasy i rozpraszało rodziców podczas jazdy.
- Fotelik zapewnia swoje działanie ochronne tylko wtedy, gdy jest używany konsekwentnie i zgodnie z przeznaczeniem. Bezpieczeństwo dziecka to sprawa całkowicie priorytetowa – także na krótkich trasach!
Jak długo wymagane jest używanie fotelików dziecięcych?
Przepisy o ruchu drogowym mówią, że dzieci od pierwszego dnia życia do 150 cm muszą być zabezpieczone podczas jazdy w samochodzie osobowym przez oficjalnie dopuszczony system przytrzymujący dziecko w samochodzie. Oficjalne dopuszczenie odbywa się zgodnie z normą ECE. Nowe foteliki dziecięce są sprawdzane zgodnie z aktualną normą UNECE R129/00 (i-Size) i UNECE R44/04. Ponadto stosowane są także starsze foteliki, które spełniają starszą normę UNECE R44/03. Foteliki spełniające normy UNECE R44/01 lub UNECE R44/02 nie są dopuszczone do użytku.
Co to jest ISOFIX?
Foteliki dziecięce TAKATA są zaprojektowane do stosowania z systemem ISOFIX lub I-SIZE BASE oraz I-SIZE BASE PLUS. Fotelik TAKATA MINI można używać razem z bazą TAKATA ISOFIX BASE. Fotelik TAKATA MIDI jest używany razem z bazą TAKATA ISOFIX BASE, w pozycji przodem lub tyłem do kierunku jazdy. W przypadku fotelika TAKATA MAXI ramiona zatrzaskowe umożliwiają zamocowanie go do systemu ISOFIX w samochodzie. Najnowsza generacja fotelików TAKATA I-SIZE jest zaprojektowana do stosowania z systemem I-SIZE BASE i I-SIZE BASE PLUS.
Co to jest norma i-Size?
Norma i-Size (UNECE R129/00) obowiązuje od lipca 2013 roku i stanowi nowszą wersję dotychczasowej normy UNECE R44/04. Wszystkie elementy dotychczasowej normy UNECE R44/04 zostały poddane krytycznej analizie, a grupa europejskich ekspertów opracowała uzupełnienia do niej.
Dodano następujące punkty:
- Kontrola ochrony przy uderzeniu bocznym
- Wprowadzenie nowych manekinów do testów wypadkowych oraz nowych kryteriów testowania
- Podział wielkości fotelików zgodnie ze wzrostem dziecka
- Uproszczenie w celu zapewnienia prawidłowego użytkowania fotelików dziecięcych
- Zapewnienie uniwersalnej kompatybilności z samochodami osobowymi
- Przewożenie dzieci do wieku 15 miesięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy
Czy mogę umieścić fotelik dziecięcy na siedzeniu pasażera z przodu?
Zasadniczo należy przestrzegać wszystkich ostrzeżeń umieszczonych na foteliku dziecięcym oraz w samochodzie, jak również wszystkich informacji zawartych w instrukcji użytkowania fotelika dziecięcego oraz w instrukcji obsługi samochodu. Foteliki dziecięce można z reguły montować na fotelu pasażera z przodu. W przypadku systemów przytrzymujących dla dzieci skierowanych przeciwnie do kierunku jazdy (np. foteliki dla niemowląt grupy 0/0+) należy dezaktywować poduszkę powietrzną na fotelu pasażera, w przeciwnym razie podczas wypadku może dojść do poważnych obrażeń! Niektórzy producenci samochodów nie zalecają jednak montowania fotelika dziecięcego na fotelu pasażera z przodu. Czy i jak można dezaktywować poduszkę powietrzną na fotelu pasażera w Państwa samochodzie, należy sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu lub zapytać bezpośrednio producenta.
Czy mogę używać fotelika dziecięcego w przypadku zainstalowanych poduszek bocznych?
Ogólnie rzecz biorąc, tak. Należy jednak przestrzegać ostrzeżeń umieszczonych na foteliku dziecięcym oraz w samochodzie, a także w instrukcji obsługi samochodu. W przeciwieństwie do poduszki powietrznej na fotelu pasażera z przodu poduszka boczna jest znacznie bardziej płaska po rozłożeniu. Jeśli dziecko jest prawidłowo zabezpieczone w foteliku, nie ma zagrożenia ze strony bocznej poduszki powietrznej. Jednak w niektórych samochodach boczna poduszka powietrza jest umieszczona w drzwiach. W niektórych sytuacjach może to być niebezpieczne, gdy dziecko opiera się o drzwi. W takim przypadku fotelik dziecięcy z oparciem pleców i podporą boczną, która znajduje się między dzieckiem a tapicerką drzwi, zapewnia lepszą ochronę niż zwykła podkładka.
Czy materiały tapicerskie można prać?
Tak, materiały tapicerskie można łatwo zdjąć i wyprać w pralce w temperaturze 30°. Ponadto można je suszyć w suszarce w niskiej temperaturze (program do tkanin delikatnych).
Czy mogę używać fotelików dziecięcych również w samolocie?
Foteliki dla niemowląt TAKATA MINI i TAKATA MINI I-SIZE oraz fotelik grupy 2/3 TAKATA MAXI zostały sprawdzone i certyfikowane przez TÜV Rheinland do stosowania w samolocie (numer dopuszczenia 0000033472, 0000050911 i 0000053832). Potwierdza to etykieta kontrolna umieszczona w widocznym miejscu fotelika dziecięcego. Jednakże nie wszystkie linie lotnicze zezwalają obecnie na używanie samochodowych fotelików dziecięcych w ich samolotach. Dlatego przed rozpoczęciem lotu należy zapytać linie lotnicze, czy i ewentualnie jakie foteliki mogą być używane.
Czy komfort ma coś wspólnego z bezpieczeństwem?
Wygodny fotelik zwiększa poczucie komfortu i zadowolenie dziecka podczas jazdy. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że dziecko będzie kapryśne podczas jazdy samochodem i zwiększy się gotowość dziecka do pozostania w foteliku także podczas dłuższych podróży. Powoduje to, że kierowca mniej się rozprasza i może się spokojnie skoncentrować na drodze. Aby zwiększyć komfort dziecka w foteliku dziecięcym TAKATA, podczas projektowania siedziska zwrócono szczególną uwagę na równomierne rozłożenie nacisku na pośladki dziecka, aby zmniejszyć ryzyko występowania niewygodnych i sprawiających ból punktów nacisku. Jednocześnie do produkcji materiałów tapicerskich wybrano materiały przyjazne dla skóry. Są to materiały, które ze względu na swoją wytrzymałość i właściwości zapewniające komfort, znajdują także zastosowanie w produkcji foteli samochodowych. Regulacja wysokości fotelika gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, lecz także komfort. W foteliku dla niemowląt oprócz regulacji wysokości można także regulować oparcie pleców, aby zapewnić niemowlętom przyjęcie zalecanej pozycji leżącej, a starszym dzieciom pozycję bardziej pionową.
Jak bezpieczne są używane foteliki dziecięce?
Tego niestety nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Nie znając dokładnie całej historii fotelika, trudno wyrazić jednoznaczną opinię. Kto Państwu zagwarantuje, że fotelik był zawsze odpowiednio pielęgnowany lub czy też nie ma on uszkodzeń powypadkowych? Z zewnątrz nie zawsze można to rozpoznać. Jak wszystkie inne produkty materiały fotelików dziecięcych ulegają procesowi naturalnego starzenia, co może wpłynąć na zmianę właściwości ochronnych fotelika. Dlatego w razie wątpliwości zalecamy Państwu zakup nowego fotelika dziecięcego. Fotelik dziecięcy powinien w każdym razie przejść badania zgodnie z normami UNECE R129/00 (I-SIZE) lub UNECE R44/04.
Co oznacza OEKO-TEX® STANDARD 100?
STANDARD 100 OEKO-TEX® jest niezależnym systemem badań i certyfikacji dla surowców włókienniczych, półproduktów i wyrobów na wszystkich poziomach obróbki.
Badania substancji szkodliwych obejmują zakazane lub objęte regulacjami prawnymi substancje chemiczne, które są szkodliwe dla zdrowia (jednak nie podlegają żadnym kontrolom prawnym) oraz parametry, które oddziałują na zdrowie człowieka. Ogólnie rzecz biorąc, wymagania te wykraczają znacznie poza istniejące przepisy krajowe. Warunkiem otrzymania certyfikatu produktu zgodnie z normą OEKO-TEX® STANDARD 100 jest to, aby bez wyjątku wszystkie elementy składowe artykułu były zgodne z żądanymi kryteriami.
Kiedy produkt otrzymuje certyfikat jakości „Przyjazny dla skóry”?
Znak jakości Hohenstein „Geprüfte Qualität: Hautfreundlich” (potwierdzona jakość: przyjazne dla skóry) potwierdza, że zastosowana tkanina nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na komórki skóry, ani jej nie podrażnia. Systemy testowe stanowiące podstawę przyznania certyfikatu są idealnym uzupełnieniem klasycznych badań substancji szkodliwych, np. zgodnie z normą OEKO-TEX® STANDARD 100. Podczas gdy w trakcie tych badań w sposób ukierunkowany poszukuje się substancji uznawanych jako niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia, badania tolerancji skórnej koncentrują się na oddziaływaniu na skórę. Oznacza to sprawdzenie, czy wydzielające się z materiału tekstylnego pojedyncze substancje lub ich kombinacje wywołują negatywne reakcje skórne. W połączeniu z certyfikatem OEKO-TEX® zapewnia to najwyższy poziom ochrony dla alergików oraz osób z wrażliwą skórą, takich jak niemowlęta i małe dzieci.
Kto przyznaje znak jakości „Przyjazny dla skóry”?
Znak jakości „Przyjazny dla skóry” przyznaje Instytut Hohenstein. Instytuty Hohenstein to akredytowane laboratoria i instytuty badawcze oraz jedne z wiodących niezależnych centrów badawczych i kontrolnych w branży tekstylnej. Na podstawie uznawanych naukowo i indywidualnie dostosowanych kryteriów kontrolnych Instytuty Hohenstein przyznają znak jakości Hohenstein. Znak jakości Hohenstein cieszy się wysokim poziomem wiarygodności w handlu i wśród konsumentów ze względu na wymagania oparte na wiedzy naukowej, a zarazem na praktycznym zastosowaniu. Warunkiem przyznania znaku jakości Hohenstein jest osiągnięcie naukowych lub bardziej rygorystycznych indywidualnie określonych minimalnych wymagań w odniesieniu do badanych właściwości